A jtk az letrm megnyilvnulsa. az egszsges, elgedett l ids korban is jtcik. Ez a jtkra val hajlam hasznodra lehet ngylb bartod betantsa sorn is. A kutya- s macskatulajdonosok gyakran s szvesen jtszanak kedvenckkel. Ezzel szemben sok lovas furcsa mdon el sem tudja kpzelni, hogy a jtk a lovaknak is rmet szerez. Emellett a jtk segtsgvel meg is tanulhatnak nhny dolgot.
A jtk eleinte csupn azt jelenti, hogy "gy tesznk, mintha". A fiatal llatok (pp gy, mint a gyerekek!) jtkos mdon tanulnak meg sokmindent. Mikzben utnozzk a nagyok viselkedst, szinte szrevtlenl ltfontossg alapelveket sajttanak el: megtanuljk megismerni a veszlyt, hogyan s hol kell elesget keresni, hogyan viselkedjenek az ellensggel szemben, s mg sok mst is. A jtk az igazi letre val felkszlst szolglja. A csik csak megjtsza, mintha harcolnia kellene, vagy meg kellene vdeni a helyt a mnesben, vagy mintha nagy veszly fenyegetn. Utnozza a nagyok mozdulatait, szoksait anlkl, hogy felelnie kellene viselkedsrt. A jtk ugyan ksbb elveszti nevel funkcijt, azonban szinte minden llny szmra nagy jelentsggel br, mg felntt korban is. A jtk szelep, menekls a valsg ell: a mindennapi stressz jtk kzben httrbe szorul, ember s l kikapcsoldik s megnyugszik. Ha a csik a legeln nl fel, naponta tbb rt tlt jtkkal. amiben csak lehet, utnozza anyjt s a tbbieket, vad ldzsbe kezd, s vidman harcol a tbbi csikval. Gyakorolja am vdekezst, a meneklst s a megflemltst. Fjtatva szkken fel egy vdr eltt, vagy hirtelen meneklni kezd egy szlben ide-ode lebeg paprdarab ell. A csik lassacskn flefedezi a krnyezett. Mindent megvizsgl, amit tall, megszagolgatja, orrval megbkdsi, belerg s megharapdlja. ezek a jtkok fejldse szempontjbl rendkvl fontosak. A tbbedmagukkal a legeln ll lovak idsebb korukban is jtszanak. A csoport bels hierarchija ekzben rvid idre felbomlik. Az llatok kavarg ldzses vadszatba kezdenek s kpzelt veszlyek ell meneklnek. Jtkuk azonban nha sszetettebb formt lt: megprblnak olyan helyet elfoglalni a mnesben, amely rendes krlmnyek kztt nem illeti meg ket, pl. a legjobb legelhelyre llnak, s csak nagy nehezen engedik magukat onnan elkergetni. Az a l, amelyiknek dolgoznia kell, szinte egyltaln nem jtszik. A szrakozs s a vltozatossg irnti igny ugyan benne l, mindennapjai azonban nem nyjtanak neki ehhez semmilyen lehetsget. Mg a bokszokban is alig tallkozik trsaival, s kevs vltozatossgban van rsze. Mindemellett ppen a bokszban tartott lovaknak lenne a legnagyobb szksgk egy j kis kikapcsoldsra. Egyes ltulajdonosok ezrt jtkokat visznek a l bokszba. Azok az llatok, amelyek napkzben kicsit le tudjk magukat foglalni, egyrtelmen kiegyenslyozottabbak, s jval knnyebben kezelhetek.
Jtszani a lovaddal soha nem felesleges idpocskols - ellenklezleg: minden jtk bizonyos fok intelligencit s gyessget ignyel, mlyti a l s lovas kzti kapcsolatot, szorosabbra fonja bartsgukat. Ngylb bartunk ezenkvl a jtk sorn levezeti benn a felgylemlezett stresszt, s visszanyeri bels egyenslyt.
Vezesd lovadat hetente tbbszr egy bekertett, nagy kiterjeds terletre, s engedd, hogy ott szabadon futkrozzon. Prblj vele jtkosan helyetcserlni, s ezt-azt megtantani neki. Fuss klnbz irnyba, hvd a lovadat magad utn, s hagyd, hogy mindenhova kvessen. Mutasd meg neki, hogyan kell meghajolni, hogyan kell lelni, s mindig gondolj arra, hogy ilyenkor ne dolgozzatok, hanem valjban jtsszatok. Dicsrd meg a lovat, s adj neki jutalmat, ha valamit jl csinlt. Ha rosszul csinlt valamit, megmondhatod neki, de nem szabad megbntetned. A legfontosabb szably: a jtknak rmet kell szereznie! Amint szrevetted, hogy lovad kedvt veszti, abba kell hagynod. |